På denne side kan du finde både nye og gamle nyheder fra Skagen Fuglestation.



Moniteringsplan 2025

mandag 10. marts 2025
af Simon Sigaard Christiansen

moniteringsplan 2025 front cover

Planerne for dette års aktiviteter i felten præsenteres i årets monteringsplan, som netop er lagt på fuglestationens hjemmeside. Læs den her: Moniteringsplan 2025

Moniteringsplanen er et øjebliksbillede af hvad vi gerne vil arbejde med i løbet af året. Der dukker givetvis nye idéer op, ligesom der kan justeres på andre aktiviteter undervejs. Mange af aktiviteterne kan have interesse for feltornitologer, og de første sider i planen giver et godt overblik over, hvad der vil ske heroppe på toppen af Jylland.

Du kan dagligt følge med i de aktuelle fugle og i fuglestationslivet gennem assistenternes beretninger i bloggen på hjemmesiden, og hvis du vil se hvem der aktuelt huserer på stationen kan du desuden læse mere om dem i dette link: Feltassistenterne

Husk meget gerne at indtaste observationer i DOFbasen når du besøger Skagen i løbet af året, og herigennem bidrage til materialet, der bliver brugt i fuglestationens årsskrift. Det udkommer i maj og vil kunne købes på print til fuglefestivalen eller læses frit tilgængeligt på vores hjemmeside senere. Notér også rigtig gerne observationstidspunkter og adfærd/retning i dine indtastninger, så vi får bedre mulighed for at sammenstille de tusindvis af observationer.

Fuglefestivalen vil som vanligt foregå i Kr. Himmelfartsdagene, der i år er 29-31 maj. Nogle ”giftige” datoer for sjældne fugle. Programmet er lige på trapperne og vil inden længe være tilgængeligt på Det Grå Fyrs hjemmeside.

På trods af et vi har haft tyk tåge de seneste dage heroppe kan vi sagtens mærke foråret alligevel. Der har bl.a. været fint med svaner, gæs og Hedelærker på træk og den 8/3 kunne vi se at en af Solsortene ved mærkede med sender i november nu er fløjet til Finland. I går blev vi desuden forkælet med to overvintrende Kongeederfugle samtidigt.

Vi er glade for at være kommet i gang med endnu en sæson med fuglene i centrum og til at mødes med alle jer der slår vejen forbi os her i 2025.