Her på Skagen Fuglestations blog bringes korte nyheder i dagbogsformat om hændelser på fuglestationen.

Se indlæg fra år: 2025 (289)2024 (300)2023 (289)2022 (292)2021 (279)2020 (282)2019 (304)2018 (261)2017 (247)2016 (2)(se alle)

Morgenobs og endeligt farvel

tirsdag 9. december 2025
Islom og endelig oprydning
af Jonas Pedersen

Godaften kære bloglæsere, her følger en beretning for dagen.

Jeg havde pakket tasken og madpakken i god tid og startede dagen ud med æg og kaffe. Det er jo altid skønt. Derefter tog jeg med pænt høje forventninger på Grenen. Jeg forsøgte mig først med at sidde allerøstligt på Verdens ende 1 da jeg troede der måske ville komme udtræk fra kattegat op langs sydkysten. Det gjorde der ikke og jeg relokerede derefter til Verdens ende 3 hvor Knud sad.

Knud havde godt gang i kliktællingerne og mens vi talte fik vi vendt det meste mellem himmel og jord, særligt "de gamle dage", da jeg var på stationen i 2021 hvor Knud og jeg brugte mange timer med træktællinger blev vendt. 

Vi fik også fornemt besøg af Jørgen og Igor, og med det gode vejr var der ikke nogle mangler på denne morgenobs.
1000033634.jpg
Fugle var der da også nogle af og morgenen endte godt ud med både Islom, bjergpiber, sildemåge, kaspisk måge, sortstrubet bynkefugl og en hvid vipstjert.
Se dagens obs her

Hjemme på stationen efter obs fik jeg pakket det sidste, støvsuget og Simon og jeg fik ryttet ud i køleskabet. 

Det var som altid en fornøjelse at være på besøg i det høje nord. Nu vil jeg sige tak for denne gang også kan vi jo alle, i disse mørke dage, glæde os ved at foråret nok skal komme engang.

Folk på stationen: Knud Pedersen, Jørgen Kabel, Igor, Simon S. Christiansen, Jonas Pedersen